30. Szkoła Matematyki Poglądowej

„Osobliwości”

2003-01-24 – 2003-01-28, Grzegorzewice

Słowo "osobliwości" w matematyce oznacza sytuację, gdy własności ujmowane pod intuicyjną nazwą gładkości są raptownie, przy małej zmianie parametrów tracone. Konferencja poświęcona będzie demonstrowaniu wspólnego mianownika dla tego rodzaju sytuacji w rozmaitych dziedzinach matematyki. Szczególny charakter nadadzą konferencji referaty gości zaproszonych spoza matematyki: kompozytora, ekonomisty, kardiologa, fizyka, chemika, pozwalajace zobaczyć praktyczne przejawy zaobserwowanych w matematyce prawidłowości.

Program

24 stycznia 2003, piątek

09:15 Jarosław Wróblewski, Bomby zegarowe w ciągach liczbowych
10:15 Andrzej Dąbrowski, Determinizm - osobliwość dla probabilisty
11:15 Lucjan Piela, Eksplozja liczby konformacji molekuł
12:15 Jerzy Tyszkiewicz, Matematyka nawigacji w internecie
16:15 Marian Pieniak, Zawał
17:15 Michał Krych, Dowód twierdzenia Szarkowskiego
20:00 Alicja Gronau-Osińska, Osobliwości muzyczne

25 stycznia 2003, sobota

09:15 Jerzy Mioduszewski, Psia kość
10:15 Jarosław Wiśniewski, Osobliwość osobliwości
11:15 Czesław Bagiński, Grupy sporadyczne
12:15 Kryzys gospodarczy
16:15 Krzysztof Barański, Fraktale
17:15 Aksjomat determinacji
20:00 Roman Duda, Co każdy o matematyce wiedzieć powinien

26 stycznia 2003, niedziela

11:15 Lew Kurlandczyk, Osobliwości pewnych ciągów rekurencyjnych
12:15 Krzysztof Rejmer, Przemiany fazowe
16:15 Andrzej Palczewski, Jak rzucając monetą można zbudować antenę telewizyjną
17:15 Tadeusz Koźniewski, Teoria Morse'a

27 stycznia 2003, poniedziałek

09:15 Piotr Dworniczak, Zbiory rozmyte
10:15 Witold Jarnicki, Osobliwości nieosobliwe
11:15 Michał Różyczka, Pozasłoneczne układy planetarne
12:15 Paweł Goldstein, Teoria katastrof
16:15 Wiktor Bartol, Paradoksy algebry
17:15 Krzysztof Omiljanowski, Bestiarium topologii

28 stycznia 2003, wtorek

09:00 Andrzej Żak, Osobliwy trójkąt
10:15 Witold Sadowski, Bifurkacje
11:05 O tym co było i co będzie za rok

Uczestnicy

  1. Michaił Ałania
  2. Krystyna Ambroch
  3. Czesław Bagiński
  4. Jerzy Bednarczuk
  5. Andrzej Chmura
  6. Andrzej Dąbrowski
  7. Roman Duda
  8. Maria Dudała
  9. Agnieszka Gil-Świderska
  10. Jolanta Grala
  11. Irmina Herburt
  12. Mirosław Jakubiak
  13. Agnieszka Janiak-Osajca
  14. Witold Jarnicki
  15. Barbara Jastrzębska
  16. Joanna Jaszuńska
  17. Tomasz Jędrzejczak
  18. Marek Kordos
  19. Tadeusz Koźniewski
  20. Eryk Kurcius
  21. Lew Kurlandczyk
  22. Tomasz Kwast
  23. Małgorzata Mikołajczyk
  24. Renata Modzelewska
  25. Maria Moszyńska
  26. Michał Muzalewski
  27. Zofia Muzyczka
  28. Anna Olszańska
  29. Krzysztof Omiljanowski
  30. Bożena Piekart
  31. Krzysztof Pijko
  32. Kuba Pochrybniak
  33. Zdzisław Pogoda
  34. Agnieszka Prusińska
  35. Krzysztof Rejmer
  36. Waldemar Rożek
  37. Michał Różyczka
  38. Anna Rudnicka
  39. Witold Sadowski
  40. Andrzej Salomończyk
  41. Monika Skóra
  42. Mirosław Szaban
  43. Ewa Szczepanik
  44. Anna Szpila
  45. Michał Szurek
  46. Piotr Tomczak
  47. Anna Wawrzyńczak
  48. Jarosław Wróblewski
  49. Andrzej Żak

Medale